Náhrada mléka a mléčných výrobků

Mléko se dá již i pro kojence, kteří jsou na mléku závislý nahradit. Na výběr máme buď speciálně upravená mléka pro kojence, kteří trpí na ABKM. Je to Nutrilon Allergy care (recept na mléko Vám může vystavit Váš pediatr, alergolog), bílkovina kravského mléka je v něm z více než 99% naštěpena. Silným alergikům však mohou  vadit i ty zbytky bílkoviny. Pro ně je určené  Neocate. Druhou možností je mléko nahradit jinou, rostlinnou variantou. Na trhu jsou k dostání mléka ovesná, mandlová, rýžová, sójová. Posledně jmenované není vhodné pro kojence, kvůli riziku alergie na sóju.

Podle mě vhodnější variantou je vyrábět si čerstvá rostlinná mléka pro kojence doma

Náhrada mléka

Salko z rostlinného mléka

02.03.2015 08:50

Co budeme potřebovat?

  • 1 hrnek + 2 lžíce sušeného rostlinného mléka (např. rýžové, neochucené), 3/4 šálku cukru, 1/2 šálku horké vody, 2 lžíce rýžového či kokosového oleje, špetka soli

sušené mléko promícháme pořádně s cukrem a nasypeme do mixéru. Přidáme vodu, olej, sůl a mixujeme asi 2 minuty, dokud není směs hustá a krémová. Pokud chcete karamelovou příchut použijte místo cukru kokosový cukr.
V receptech používáme jako náhradu za slazené kondenzované mléko

 

Domácí krémový jogurt bez mléka

26.02.2015 13:36
S veganskými jogurty bývá trochu potíž. Přestože nabídka se už i u nás rozšiřuje a některé značky jsou k dostání i v běžných supermarketech, ještě jsem nepotkala kupovaný vegan bílý jogurt, který by mi opravdu chutnal. Do pečení či vaření používám bílé jogurty AlproSoya, Provamel, Sojadee či Joya, nicméně není to nic, co bych si s chutí dala jen tak samotné. Oslazené, s ovocem či s marmeládou ujdou, ale i tak jsou občas cítit (pro mě) nepříjemné podtóny. 
Nicméně není třeba zoufat, protože vyrobit si doma chutný, hustý a smetanový veganský jogurt není naštěstí nič těžkého i když je k tomu potřeba pár kuchyňských vymožeností (např. trouba, co se dá vyhřát na 35-40°C či jogurtovač). Cenově si bohužel moc nepolepšíte, ingredience jsou poměrně nákladné, ale výslednou cenu výrazně snížíte, když si (sojové) mléko vyrobíte sami doma.
 
 
 
 
Teoreticky by mělo být možné vyrobit jogurt i z mléka ořechového či např. ovesného, ale zatím jsem to nezkoušela. Já používám sojové mléko AlproSoya, což je pro mě jedno z mála snesitelnných sojových mlék na trhu. EDIT: Nedávno jsem vyzkoušela sojové mléko z Marks&Spencer, v Praze k dostání v prodejnách na Václaváku a Chodově, a je to naprosto nejlepší sojmléko, co jsem kdy měla, takže by možná stálo za to vyzkoušet právě to? Použijte klidně jakékoli jiné, nicméně samozřejmě by to mělo být nějaké, které vám chutná, jinak vám patrně nebude chutnat ani výsledek.
Jogurt můžete vyrobit čistě z mléka, bez použití kokosové smetany či kešu, ale výsledek patrně nebude tak krémový a hustý (na druhou stranu nebude ani tak tučný). Pokud chcete množství tuku snížit, použijte poloviční množství kokosové smetany (či zdvojte množství ostatních ingrediencí). Doporučuji použít kokosové mléko Albert, protože je to jedno z mála, které v lednici ztuhne ideálním způsobem (= dostatek smetany). Pokud nemáte rádi kokos, nemusíte se bát. Jogurt po kokosu nechutná. 
Tak tedy do akce.
 
 
Ingredience:
1 litr sojového mléka AlproSoya (nebo M&S či jiného rostlinného mléka)
1/2 hrnku (cca 60gr) natural kešu oříšků (pokud nemáte výkoný mixér, doporučuji je na hodinu či dvě namočit do vody, ne však na déle, jinak natáhnou moc vody)
1 plechovka kokosového mléka Albert Quality, 24 hodin před použitím uskladněná v lednici
3 lžíce bílého sojového jogurtu Provamel či jiného jogurtu s jogurtovou kulturou (starter)
 
 
 
 
 
Postup:
Kokosové mléko vyndejte z lednice, na spodní straně udělejte nožem dva otvory a vylijte vodu (pokud by tekla hustší bílá tekutina, vraťte mléko do lednice, ještě není ztuhlé). Otevřete konzervu a ztuhlou kokosovou smetanu (celou či polovinu, viz úvod) přendejte do mixéru. Přidejte (slité) kešu oříšky a trochu mléka a rozmixujte dohladka. Směs musí být opravdu hladká, jinak by v jogurtu byly hrudky. 
Směs společně se zbytkem mléka přendejte do hrnce a na mírném plameni přiveďte k bodu varu. Nechte velmi slabě vařit a často míchejte, aby se mléko nepřipálilo. Nechte zredukovat asi na 4/5 původního obsahu (20 - 40 minut). Čím hustší směs bude, tím hustší bude jogurt. Poprvé jsem jogurt zkoušela bez svaření a byl dobrý, ale bohužel příliš řídký. 
Stáhněte z ohně a nechte mléko chladnout, dokud nedosáhne teploty 43°C. Ideální je pořídit si kuchyňský teploměr, jinak se teplota špatně odhaduje. Pokud přidáte jogurt do příliš teplé směsi, zabijete bakterie. Pokud bude směs naopak příliš studená, bakterie se nevyvinou a jogurt nebude kysat. Když je tedy teplota kolem 40°C, přidejte tři vrchovaté lžíce hotového jogurtu a dobře prošlehejte metličkou. Přelijte do vhodné nádoby (nebo nechte v hrnci...), zabalte do ručníku a dejte na teplé místo. Já mám na troubě funkci vyhřívání na 35°C (na kynutí těsta), která je dostatečná, myslím, že ji má většina novějších trub. Někdo píše, že stačí jogurt zahrabat do peřin, ale ozkoušené to nemám. Kažopádně je nutné, aby teplota byla stabilní a neklesala pod zmíněných 35°C (30°C min). 
Jogurt nechávám kysat cca 8 hodin (ne déle nebo by se mohl separovat). Obvykle mléko připravím večer a nechám ho v troubě přes noc. Po osmi hodinách je jogurt klasicky kyselý (kysaný), pokud byste ho chtěli kysaný méně, nechte ho v teple cca 6 hodin. Poté už jen přendám jogurt do čistých připravených skleniček (stačí je jen vylít vařící vodou) a dám vychladit do lednice. Jogurt během chladnutí ještě trochu zhoustne.
 
Takto připravený jogurt vydrží v ledničce až týden. Nezapomeňte si jednu porcičku nechat pro přípravu další várky jogurtu!
 
 
 
 
Celý proces se vám teď může zdát možná příliš náročný a zdlouhavý, nicméně jakmile to jednou vyzkoušíte, uvidíte, že nic těžkého to není a s každým opakováním se příprava zdá snazší. Odměnou vám navíc bude super chutný domácí jogurt, kvůli kterému nikdo ve velkochovu netrpěl :).

Zdroj a svolení : www.veganotic.cz

Rostlinná mléka pro kojence

24.02.2015 16:06

Bezmléčné kaše

24.02.2015 14:17

kaše babybio 

Sinlac

Nutrilon Allergy nemléčná kaše (bezlepková kaše)

složení :  Maltodextrin, karobová mouka (mouka z klíčků svatojánského chleba) 21,3 %, rýžová mouka 19,2 %, cukr, rostlinné tuky (palmový, kokosový, řepkový, slunečnicový), uhličitan vápenatý, emulgátor (estery mono- a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou citrónovou), směs vitamínů (C, niacin, D-pantothenát vápenatý, E, B1, B6, A, kyselina listová, K, D, biotin, B12), difosforečnan železnatý, L-karnitin, síran zinečnatý, síran měďnatý, jodid draselný. Bez lepku

Hami bezmléčné kaše

Nestlé nabízí např. Nemléčnou kaši Osmizrnnou, která je vhodná od 6. měsíců. Neobsahuje cukr. Výhodou jsou přidané bakterie mléčného kvašení.*

Složení : Mouky 98 % (pšeničná 85 % – část enzymaticy hydrolyzovaná, ječná 3 %, žitná 3 %, kukuřičná 3 %, čiroková 1 %, rýžová 1 %, ovesná 1 %, z prosa 1 %), minerální látky (uhličitan vápenatý, fumaran železnatý, síran zinečnatý), bakterie mléčného kvašení (B. lactis CNCM I-3446), vitamíny (C, E, niacin, B1, A, B6, kyselina listová, D), aroma (vanilin).

* Při  potravinových alergiích a nesnášenlivostí se doporučují užívat probiotika, které zásobují střeva prospěšnými bakteriemi. Bakterie mléčného kvašení se v přírodní formě vyskytují např. v kvašeném zelí, nemají tudíž nic společného s mlékem.

 

Dále je na trhu velký výběr instantních bezmléčných rýžových kaší vhodných pro děti. Většinou vhodných pro kojence od 4. měsíců.  Liší se cenou i kvalitou. Uveďme např. Hipp BIO nemléčná

Co použít místo másla

24.02.2015 13:56

Co použít místo tradičního másla na namazání chleba?

Vive Bio

ghí v globusu pod nazvem

Burro Chiarificato Přepuštené máslo

Recepty bez mléka

Sněhové pusinky bez vajíček - pusinky z cizrny

06.04.2015 16:49

I když to tak nevypadá, není to výmysl. Na sněhové pusinky nemusíte mít nutně vaječné bílky. Jedna šikovná francouzka zjistila, že bílky skvěle nahradí nálev z konzervy cizrny.  V Česku to povrdil web vegnotic.cz. Dnes jsem to vyzkoušela já a povedlo se! Převratný objev určitě potěší nejen vegany, ale i ty, kteří mají alergii na vajíčka. Takže jdeme na recept.

Velikonoční beránek bez mléka a másla

04.04.2015 22:11

Kromě malovaných vajíček, pomlázky a mazance k velikonocům patří také další symbol jara - beránek. Klasický beránek se peče z třeného těsta, které obsahuje, kromě jiného, máslo a mléko. V našem receptu však najdete jen suroviny, které jsou vhodné při bezmléčné dietě. Takže jestli jste letos beránka ještě neupekli jen proto, že se všude v receptech uvádí mléko a máslo, hurá na bezmléčného velikonočního beránka.

 

Velikonoční mazanec bez mléka a másla

04.04.2015 14:12

Ke svátkům jara, k velikonocím, patří mazanec. Těsto na tradiční mazanec obsahuje mléko a máslo. Při alergii na mléko se však bez těchto surovin můžeme obejít. Svým dětem a rodině můžeme upéct plnohodnotný a chuťově výborný mazanec vhodný při bezmléčné dietě.

Domácí nutella

04.03.2015 12:32

<a  data-cke-saved-href=Nutellu můžete svým dětem a klidně i sobě udělat i doma. Bude mnohem zdravější než ta kupovaná, to mi věřte! Tento recept jsem si "půjčila" od vyznavačů raw food a nejspíš i od veganů. Neobsahuje mléko, není tepelně upravená.

  • Co budeme potřebovat?

1 hrnek lískových ořechů,

1/2 lžičky mleté vanilky,
3 lžíce nepraženého kakaa,

4 lžíce javorového nebo agávového sirupu,
špetka soli,
1 lžíce kokosového oleje,
1/2 hrnku mandlového mléka


V mixeru s vysokým výkonem rozmixujeme ořechy na pastu, přidáme kokosový olej a společně rozmixujeme do hladka. Důkladně vmícháme ostatní suroviny. Skladujeme v lednici, kde vydrží i měsíc, když se nesní. To nejspíš ale nehrozí :-)

Pokud si na domácí nutellu bez mléka netroufnete, nevadí. V obchodě si můžete koupit hotové. Podívejte se na přehled hotových nutell bez mléka.

A pokud si na ni troufnete a lahodný krém doma připravíte, budeme rádi, když se s námi podělíte o chuťové zážitky či recepty, na které jste rostlinné salko použili.

 

 

Jáhlová kaše s banánem

01.03.2015 22:26

Zdravá, chutná a sytící snídaně vhodná už pro kojence. Je přirozeně bezlepková.

 

Co budeme potřebovat?

  • 1/2 půl hrnku jáhlových vloček, 2 hrnky rostlinného mléka, půl hrnku vody, 1 měkký banán, 1 lžička kokosového tuku, slaďěnka (Sladěnka je zdravější náhrada cukru,  je bohatým zdrojem vitamínu B6, niacinu a stopových prvků, základem je  naklíčené semeno ječmene),

Dáme vařit vločky s vodou a mlékem, mícháme metličkou.. Až kaše začne houstnout, přidáme na tenoučká kolečka nakrájený banán a opět šleháme. Nakonec zašleháme kososový olej a oslaďíme Sladěnkou.


 

Jáhlová kaše s mrkvovou šťávou

01.03.2015 22:06

Kaše, která zasytí starší kojence, kteří nemusí mít stravu rozmixovanou dohladka. Zhruba od 7.-8. měsíce.

 

Co budeme potřebovat 

  • jáhlové vločky, čerstvě vylisovaná mrkvová šťáva

Vločky uvaříme podle návodu  na hustou kaši. Po odstavení ze sporáku vmícháme trochu mrkvové šťávy. Kaše získá přirozeně sladkou chuť. Kdo může lepek, je možno přidat k jáhlovým vločkám i vločky ovesné.

 

 

 

 

Fazolová pomazánka

01.03.2015 21:33

Luštěniny mají v  jídelníčku nejen  dětí nezastupitelné místo díky své vysoké nutriční hodnotě. Kromě vysokého obsahu bílkovin mají luštěniny značný obsah sacharidů, zejména polysacharidů. Jsou bohatým zdrojem draslíku, vápníku, železa, vitamínů skupiny B

Aby fazole byly lépe stravitelné, doporučuje se před vařením namáčet ve vodě zhruba 8 hodin, poté vařit  v nesolené vodě

Co budeme potřebovat?
 
  • 1 hrnek bílých, předem namočených fazolí, 1-2 ks cibule, palice česneku, olivový olej,sůl, citronová šťáva

Fazole uvaříme s řasou kombu (stačí kousek cca 5 cm). Poté propláchnout v ledové vodě a oloupat. Fazole budou jemnější a stravitelnější.  Na větším množství tuku dozlatova osmahneme 1-2 cibule, kterou vmícháme to do fazolí.
Palici česneku odřízneme vrchní část (neloupeme), aby byly vidět všechny stroužky. Česnek zakápneme olivovým olejem, zabalíme do alobalu a pečeme v troubě na 180 °C, v horkovzdušné na 160 °C 45 minut doměkka.
Upečený a vyloupaný česnek spolu s osolenými fazolemi a cibulkou rozmixujeme dohladka, zakápněte citrónovou šťávou, promíchejte a máte hotovo!

 

Mrkev v aspiku pro děti

01.03.2015 21:23

Bez lepku, vajíček i mléka a jak je to dobré a zdravé :-)

 

Co budeme potřebovat?

  • mrkev, hrášek, řasa agar-agar, 1-2 polévkové lžíce uvařených těstoviny s lepkem či bez lepku, umeocet nebo jablečný ocet 

Mrkev nakrájíme na větší kousky a v mírně osolené vodě uvaříme, ke konci přidáme hrst zeleného hrášku a vaříme tak, aby změknul. Poté vyjmeme uvařenou mrkev, kterou rozmačkáme, přidáme uvařený hrášek a zvlášť uvařené těstoviny . Přimícháme agar namočený ve vodě a povaříme. Ochutíme kapkou jablečného octa či umeocta a nalijeme do připravené formičky na ztuhnutí.

 

 

Pomazánka z patizonu pro milovníky tvarůžků bez tvarůžku

01.03.2015 21:00

Bezlepková, bezmléčná a bezvaječná pomazánka pro milovníky voňavých tvarůžek :-)

 

Co budeme potřebovat?

1 ks malý patizon, 1 ks cibule, sójový sýr natto, 3 polévkové lžíce uvařené bílé rýže, celer, sójová omáčka shoyu, 1 polévková lžíce umeocet (zdraví prospěšná „náhrada“,  za sůl i za ocet, místo kyseliny octové obsahuje kyselinu citronovou) 2 polévkové lžíce  tahini (sezamová pasta vyrobená z drcených sezamových semínek a mořské soli) , šťáva z citronu, 1 polévková lžíce hořčice

 

Nakrájené kousky patizonu uvaříme v  50ml vody s umeoctem doměkka. Na oleji orestujeme  dozlatova cibulku a celer, před vypnutím  zastříknout sójovou omáčkou. Uvařený patizon spolu s orestovaným celerem a cibulí osolíme a  rozmixujeme dohladka spolu s vrchovatou lžicí sýra natta, tahini, vařenou rýží, citrónovou šťávou a hořčicí.

Hrášková kaše s kukuřičnou krupicí

01.03.2015 20:49

Hrášková kaše s kukuřičnou krupicí - chutná a slaďoučká svačinka či večeře pro kojence, vhodná hlavně v létě

 

Co budeme potřebovat? 

čerstvý či mražený hrášek, kukuřičná krupice 

 

hrášek čtvrt hodiny povaříme ve vodě, poté přidáme krupičku a vaříme dalších 10 minut. Poté necháme pár minut dojít pod pokličkou, propasírujeme a můžeme servírovat našim malým jedlíkům.

 

 

 

 

1 | 2 >>